LP-900A-650 Precision CNC Arbitrary Angle Double Head Saw
Main Features:
  • Both saw heads can cut simultaneously or individually.
  • Equipped with imported servo motors and direct-output cutting motors.
  • The two heads can swing from 22.5° to 135° with robot RV reducers for precise angle control.
  • Includes an automatic chip removal system and aluminum chip collection bin.
Maximum Cutting Length650 (90°) – 6000mm
Cutting (Width X Height)Up to 365mm, widest 210mm
Saw Blade Angle Range22.5° ~ 90° ~ 135°
Length Automatic Positioning Accuracy+ 0.05mm/m
Cutting Motor Power3.0KW × 2
Cutting Motor Speed2865 r/min
Length Positioning Servo Motor Power1.0KW
Saw Blade Angle Servo Motor Power1.0KW
Saw Blade Outer DiameterØ600 ~ Ø650mm × 2 (Standard Ø600mm Blade)
Working Air Pressure0.6 ~ 0.8 MPa
Working Voltage380V 50Hz
Overall Dimensions (LxWxH)8300 × 2000 × 1900 mm